Mimo iż pierwsze projekty maszyn latających na zasadzie śmigłowca tworzył już Leonardo da Vinci, debiutancki lot helikopterem miał miejsce w 1907 roku. Był to wówczas model zaprojektowany przez francuskiego producenta rowerów Paula Cornu. Najlepsze osiągi tej maszyny oscylowały wówczas wokół wysokości 1,5 metra przez ponad minutę. Pierwszym w pełni sterowanym śmigłowcem był już natomiast niemiecki Focke-Wulf WF-61 z 1936 roku. Wraz z rozwojem tego modelu nastała era helikopterów bojowych używanych podczas działań zbrojnych w czasie II wojny światowej.

Za największą osobowość w dziejach śmigłowców uważany jest rosyjski konstruktor, pracujący w USA – Igor Sikorski. To on w 1940 roku zaprojektował słynny model helikoptera Vought-Sikorsky 300. Była to wówczas pierwsza tego typu maszyna działająca z jednym wirnikiem nośnym i śmigłem ogonowym. To ostatnie rozwiązanie dotyczyło problemu momentu reakcyjnego, który oddziaływa na kadłub śmigłowca. Klasyczny układ stworzony przez Sikorskiego do dnia dzisiejszego wykorzystywany jest w większości helikopterów.

Pracę nad budową śmigłowców szturmowych rozpoczęto natomiast podczas II wojny światowej. Po raz pierwszy użyto ich w czasie wojny kolonialnej w Algierii. Armia francuska w ramach eksperymentu zamontowała wówczas działka kalibru 20 mm na lekkich śmigłowcach Alouette. Kilka lat później ten sam zabieg w swoich działaniach wojskowych w Wietnamie powtórzyła armia Stanów Zjednoczonych. Na swoich UH-1N zainstalowali oni nie tylko broń automatyczną, ale również zasobniki rakiet niekierowanych.

Dalszy rozwój helikopterów był ściśle związany z koniecznością ich wykorzystania do działań wojennych w różnego rodzaju konfliktach zbrojnych. Powstały więc bardziej nowoczesne konstrukcje takie jak: Mi-4AW, AH-64 Apache, czy chociażby Cobra AH-1Z.


Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/reklama/public_html/xmk.pl/wp-content/advanced-cache.php on line 918

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Cache directory not writable. Quick Cache needs this directory please: `/home/reklama/public_html/xmk.pl/wp-content/cache/quick-cache/cache/http/www-helikopter-com-pl`. Set permissions to `755` or higher; `777` might be needed in some cases.' in /home/reklama/public_html/xmk.pl/wp-content/advanced-cache.php:920 Stack trace: #0 [internal function]: quick_cache\advanced_cache->output_buffer_callback_handler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/reklama/public_html/xmk.pl/wp-includes/functions.php(3269): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/xmk.pl/wp-includes/plugin.php(496): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/reklama/public_html/xmk.pl/wp-includes/load.php(613): do_action('shutdown') #5 [internal function]: shutdown_action_hook() #6 {main} thrown in /home/reklama/public_html/xmk.pl/wp-content/advanced-cache.php on line 920